Konuyu Goruntule: Windows Server 8′de CHKDSK işlemi hakkında

Chan
13.07.2012, 12:32
Windows Server 8 ile yeniden düzenlenen ve Windows Server 8′e adeta doping etkisi yaratıcak işlemlerden biriside chkdsk işlemidir. Ms-dos’tan bu yana gelen checkdisk işlemi Sistem Yöneticilerin ve son kullanıcıların hatalı sektörlerin taranması ve düzeltimesi konusunda bir çok yarar sağlasa en kötü olan yanı downtime’dır. Çünkü bu işlem için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız ve açılış sırasında sektörlerin taranmasını beklemeniz gerekmektedir. Windows Server 8′de ise bu konuda aşama 2 farklı yapıda çalışmaktadır. İlk aşamada işletim sistemi aktif olarak çalışırken online scan işlemi yapmaktadır ve bulduğu hatalı sektörler için log tutmaktadır, bu loglama işlemlerinin bitmesi ardından size veri diskiniz üzerindeki sorun hakkında uyarı vericek ve size planlı bir chkdsk işlemi için planlama için fırsat vericektir. Böylelikle bozuk sektörler hakkında bilginiz olacak ve dilediğiniz zaman işletim sisteminde düzeltmeler için offline chkdsk işlemi için ikinci aşamaya geçebileceksiniz. İkinci aşama ise offline dediğimiz kısım ki bugüne kadar gelen chkdsk işlemlerinde yapılan aynı senaryodan daha farklı çalışacaktır. İşletim sisteminizi yeniden başlatacaksınız ve chkdisk işlemi eski işletim sistemlerinde olanın aksine sadece bozuk sektörün bulunduğu kısım için işlem yapıp işletim sistemini bir kaç saniye içerisinde tekrardan aktif edecektir. Böylelikle saatlerce chkdsk işlemini beklemeden minimum downtime işe tekrar servislerinizi aktif edebileceksiniz.

Alıntıdır.

alenn34
16.06.2013, 15:20
teşekkürler