Windows Server
 Webmaster Forumu | forum.websitem.biz | Hosting, Reseller, Dedicated, VPS | Site | Server Yönetimi | Windows Server
Mesaj icon Konu: Windows server 2003 hakkında.. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Sushke
Forum Üyesi
Forum Üyesi
Simge

Gönderilenler: 60

Tesekkür: 2
Rep: 6

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Itibar :2

Aktiflik
18%
Seviye
18%
Deneyim
60%
Alıntı Sushke Cevaplabullet Konu: Windows server 2003 hakkında..
    Gönderim Zamanı: 12-Temmuz-2012 Saat 17:41
Windows Server 2003 ailesi Windows 2000 Server teknolojisinin en gelişmiş biçimini barındırırken, kullanımını, yönetimini ve kurumsal kurulumunu oldukça kolay hale getirmiştir.

Windows Server 2003, müşterilerin hayati derecede önem taşıyan görevler yerine getirecek bir Windows sunucu işletim sisteminden isteyebilecekleri güvenlik, güvenilirlik, kesintisiz kullanılabilme ve ölçeklenebilme gibi tüm özelliklere sahiptir. Ayrıca Microsoft, Windows sunucu işletim sistemlerini, "bilgi kaynakları, kişiler, sistemler ve cihazlar arasında bağlantı kurulmasını sağlayan" bir yazılım olan Microsoft .NET'in işlevlerinden kuruluşunuzun tam olarak yararlanabilmesini sağlayacak biçimde geliştirmiş ve zenginleştirmiştir.

Sunucu Rolleri
Server, farklı sunucu rollerini gereksinimlerinize göre merkezi biçimde veya yayılmış olarak yerine getirebilecek olan çok amaçlı bir işletim sistemidir. Bu sunucunun işlevlerinden bazıları şunlardır:

Dosya ve yazdırma sunucusu
Web sunucusu ve Web uygulaması sunucusu
Posta sunucusu
Terminal Sunucu
Uzaktan erişim/sanal özel ağ (VPN) sunucusu
Dizin hizmetleri, Etki Alanı Adı Sistemi (DNS), Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma İletişim Kuralı (DHCP) sunucusu ve Windows Internet Adlandırma Hizmeti (WINS)
Veri akışı ortam sunucusu.
Bu ürün, Windows Server 2003 ailesinin temel özelliklerine genel bir bakış sağlamakta ve ayrıntılı bilgi alabileceğiniz bağlantıları içermektedir.

Güvenilir Windows Server 2003, şimdiye kadar piyasaya sürülen en hızlı, en güvenilir ve güvenli Windows sunucu işletim sistemidir. Windows Server 2003 ürününün güvenilir olmasının altında yatan unsurlar şunlardır:
İşinize ait bilgilerin güvenli bir biçimde korunmasına yardım eden bütünleşmiş bir altyapı sağlama.
Güvenilir olma, kesintisiz kullanılabilme, ölçeklenebilme özellikleri sayesinde kullanıcıların istedikleri gibi bir ağ altyapısı sunabilmenize olanak verme.

Verimli Windows Server 2003, ağ altyapınızı mümkün olan en yüksek verimle kullanabilmenizi, yönetebilmenizi ve kurumsal çapta kurabilmenizi sağlayan araçları içerir.

Windows Server 2003 şu yolu izler:
Tasarım ve kurumsal kurulum planınızı kuruluşunuzun ve ağınızın gereksinimlerine uygun hale getirmenize yardım edecek araçlar sağlama.
İlkeler kullanarak, görevleri otomatik hale getirerek ve güncelleştirme işlemlerini basitleştirerek ve ağınızı etkili biçimde yönetebilmenize yardım etme.
Kullanıcıların kendi başlarına daha fazla şey yapabilmelerini sağlayacak bir yapı kurarak destek masraflarını azaltmanıza yardım etme.

Her An Bağlantılı Windows Server 2003; çalışanlar, ortaklar, sistemler ve müşteriler arasında daha iyi bir bağlantı sağlamanız için işinizle ilgili çözüm altyapısı oluşturmanıza yardım edebilir.

Hızlı, güvenli ve kolay bir biçimde dinamik intranet ve Internet Web siteleri oluşturmanıza yardım edecek bütünleşmiş bir Web sunucusu ve veri akışı sunucusu sağlama.
XML Web hizmetlerini kolayca geliştirebilmenize, dağıtabilmenize ve yönetebilmenize yardım edecek bütünleşmiş bir uygulama sunucusu sağlama.
XML Web hizmetlerini dahili uygulamalara, sağlayıcılara ve ortaklara bağlayabilmenize olanak verecek araçları sağlama.

Ekonomik Microsoft'un çoğu donanım, yazılım ve kanal ortağının ürünleri ve hizmetleri ile birlikte kullanıldığında, Windows Server 2003 altyapı yatırımlarınızın karşılığını en yüksek oranda almanıza yardım edecek seçenekler sağlar.

İşinizde teknolojiyi hızlı bir biçimde kullanabilmenizi sağlayacak çözümler hakkında açık ve anlaşılır biçimde yol gösterme, kullanım kolaylığı sağlama.
Sunucunuzun kurum içinde kullanımından en yüksek verimi almanız için en yeni donanım, yazılım ve yöntemlerden yararlanarak sunucuları takviye etmenize yardımcı olma.
Yatırımlarınızın sonucunu çabuk bir biçimde almanız için toplam maliyeti düşürme.

Windows Server 2003 Çekirdek Teknolojileri
Windows Server 2003, üstün ve düşük maliyetli bir sunucu işletim sistemi ortaya çıkarmak üzere, Windows 2000 Server ürününün gücüne dayanan çekirdek teknolojileri içermektedir. Windows Server 2003 ürününü her çapta kuruluş için ideal bir sunucu platformu kılan yeni özellikleri ve teknolojileri, bu güvenilir sunucu işletim sisteminin kuruluşunuzu ve çalışanlarınızı nasıl daha verimli hale getireceğini ve iletişimleri nasıl güçlendireceğini öğrenmek ister misiniz?

Güvenilir
Windows Server 2003; kesintisiz kullanılabilme, güvenli ve ölçeklenebilir olma özellikleri nedeniyle oldukça güvenilir bir platformdur.
Kesintisiz kullanım.
Windows Server 2003, arttırılmış kümelendirme desteği ile, kesintisiz kullanım konusunda oldukça gelişmiştir. Hayati derecede önem taşıyan e-ticaret ve iş uygulamaları kullanan kuruluşlar için kümelendirme hizmetleri oldukça önemli bir hale gelmiştir, çünkü bu hizmetler kesintisiz kullanım, ölçeklenebilme kapasitesi ve yönetim kolaylığı gibi konularda önemli katkılar sağlamaktadır. Kümelendirme kurulumu ve ayarları Windows Server 2003 ürününde daha kolay ve yetkindir, ayrıca ürün içeriğindeki gelişmiş ağ özellikleri de hata durumlarında etkin çözümler sunar ve yüksek bir sistem kararlığı sağlar.

Windows Server 2003 ailesi sekiz düğüme kadar olan sunucu kümelerini destekler. Bir kümede bulunan düğümlerden biri ortaya çıkan bir hata nedeniyle veya bakım sırasında kullanım dışı kalırsa, hemen başka bir düğüm hizmete girer. Buna kurtarma durumu denir. Windows Server 2003 ürününde de ağ yükü dengeleme (NLB) desteği vardır. Bu özellik, bir küme içindeki düğümlerde, gelen Internet İletişim Kuralı (IP) akışını dengeler.
Ölçeklenebilme.
Windows Server 2003 ürününün; simetrik çoklu işlemci (SMP) ve kümelendirme yoluyla ölçeklenebilmesi sağlanabilmektedir. Dahili testler göstermektedir ki, Windows 2000 Server ile karşılaştırıldığında Windows Server 2003, dosya sisteminde yüzde yüz kırk gibi bir oranda daha iyi performans, Microsoft Active Directory® hizmeti, Web sunucu ve Terminal Sunucu bileşenleri, ağ hizmetleri gibi diğer çeşitli alanlarda da gözle görülür biçimde bir performans artışı sağlamaktadır.
Windows Server 2003 tek bir işlemciden 32 yollu sistemlere kadar büyütülebilmekte, 32 ve 64 bit işlemcileri desteklemektedir.
Güvenlik.
İş dünyası yerel alan ağını (LAN) intranetler, extranetler ve Internet siteleri ile zaman içinde büyütmüş, sonuçta sistem güvenliği konusu hayati derecede bir önem taşımaya başlamıştır. Microsoft; güvenilir, güvenli bilgi işlemcilik alanındaki sorumluluğunun bilincinde olarak, olası zayıf noktaları ve kötüye kullanılabilecek yanları teşhis etmek üzere Windows Server 2003 ailesi ürünlerini yoğun biçimde yeniden gözden geçirmiştir. Windows Server 2003 ürününün sunduğu pek çok yeni ve önemli güvenlik özelliği ve gelişme arasında şunlar sayılabilir:
Ortak dil çalışması.
Bu yazılım altyapısı Windows Server 2003 ürününün anahtar öğesidir ve güvenilirliği arttırarak, güvenli bir bilgi işlem ortamının oluşturulabilmesine yardımcı olur. Bilinen programlama yanlışlıklarının neden olduğu hataları ve güvenlik açıklarının sayısını en aza indirir. Sonuç olarak, açıklardan yararlanabilecek kötü niyetli kişileri teşvik eden noktalar da azalmış durumdadır. Ortak dil çalışması uygulamaların hatasız çalışmasını sağlarken, gerekli güvenlik izinlerini denetler ve kod'un yalnızca uygun işlemleri gerçekleştirmesini sağlar.
Internet Information Services 6.0.
Web sunucusu güvenliğini arttırmak için, Internet Information Services (IIS) 6.0 uygulaması en yüksek güvenliği sağlayacak biçimde ayarlanır. Program kurulurken varsayılan "kilitli" ayarı kullanılır. IIS 6.0 bünyesindeki ileri düzeyde güvenlik özellikleri arasında şunlar sayılabilir: seçenekli şifreleme hizmetleri, gelişmiş özet doğrulama, işlemler için ayarlanabilir erişim denetimi. Bunlar, IIS 6.0 içinde bulunan, işinizi Web üzerinden güvenli biçimde yapmanızı sağlayacak pek çok yeni güvenlik özelliklerinden bazılarıdır.
Verimli
Windows Server 2003, çeşitli alanlarda, kuruluşunuzun ve çalışanlarınızın daha verimli olabilmesine olanak veren özelliklere sahiptir. Aşağıda bunlardan bazılarını görüyorsunuz:
Dosya ve yazdırma hizmetleri. IT kuruluşlarının temelinde, dosya ve yazdırma kaynaklarının etkili biçimde yönetilebilmesi ve bunların kullanıcılar tarafından güvenli ve kesintisiz biçimde erişilebilmesi yatar. Merkezde, uzaktan erişilen yerlerde, hatta ortak şirketlerde kullanıcıların artması ile birlikte ağ giderek büyürken, IT yöneticileri ağırlığı giderek artan bir yükle karşılaşırlar. İşte Windows Server 2003 ailesi, yüksek performans ve gelişmiş işlevlere sahip, toplam maliyeti düşürücü, gelişmiş dosya ve yazdırma hizmetleri sunmaktadır.
Active Directory. Active Directory hizmeti, Windows Server 2003 ailesi için hazırlanmış bir dizin hizmetidir. Ağdaki nesneler hakkında bilgileri depolar, yöneticilerin ve kullanıcıların bu bilgileri kolayca bulmasını sağlar ve dizin bilgilerini mantıksal, sıradüzenli bir biçimde sunar. Windows Server 2003 ürünü Active Directory hizmetini daha da geliştirmiş, daha güvenilir, çok yönlü ve ekonomik biçimde kullanılabilmesine olanak vermiştir. Windows Server 2003 ürününde Active Directory hizmeti yüksek bir performans ve ölçeklenebilme kapasitesi sağlamakta, kuruluşunuzun dizinini tasarlamada, kullanmada ve yönetmede size esneklik kazandırmaktadır.
Yönetim hizmetleri. Bilgi işlem; masaüstlerinde, dizüstü bilgisayarlarda ve taşınabilir cihazlarda giderek daha yoğun biçimde kullanılırken, dağıtılmış bir kişisel bilgisayar ağının gerçek maliyeti de önemli ölçüde artmaktadır. İşletim masraflarının azaltılması için yapılabilecek en önemli şey günlük olarak uygulanan bakım işlemlerinin otomatikleştirilerek azaltılmasıdır. Windows Server 2003 yeni ve çeşitli otomatik yönetim araçları içerir. Tüm sistemlere kurulumu otomatikleştirmeye yardım eden Microsoft Yazılım Güncelleştirme Hizmetleri (SUS) ve sunucu yapılandırma sihirbazları bunlar arasındadır. Grup İlkesi Yönetme işlemi, yeni Grup İlkesi Yönetim Konsolu (GMPC) ile artık daha kolay bir hale gelecek, Active Directory hizmetinden ve güçlü yönetim özelliklerinden giderek daha fazla kuruluş yararlanabilecektir. Ayrıca, komut satırı araçları da yöneticilerin çoğu görevi komut konsolundan yapabilmelerine olanak verecektir.
Depolama yönetimi. Windows Server 2003 yeni ve gelişmiş depolama yönetimi özellikleriyle; disklerin ve birimlerin yönetimini ve bakımını, verilerin yedeklenmesi ve geri yüklenmesini, Depolama Alanı Ağları'na (SAN'lar) bağlanmayı daha kolay ve güvenli bir hale getirmiştir.
Terminal Hizmetleri. Microsoft Windows Server 2003 bünyesindeki Terminal Hizmetleri bileşeni, Windows 2000 Terminal Hizmetleri'nin güçlü uygulama sunucusu modunu temel alır. Terminal Hizmetleri, Windows tabanlı uygulamaları veya Windows masaüstünü sanal olarak herhangi bir bilgi işlem cihazına (Windows sistem çalıştıramayanlar dahil) verebilmenizi sağlar.
Her An Bağlantılı
Server, kuruluşunuzun ve kullanıcıların her an bağlantılı olmasını sağlayan yeni özellikler ve gelişmeler içerir:
XML Web Hizmetleri.
IIS 6.0 uygulaması Windows Server 2003 ailesinin önemli bir bileşenidir. Yöneticiler ve Web uygulama geliştiricileri hızlı, güvenilir, aynı zamanda da ölçeklenebilme kapasitesine sahip ve güvenli bir Web platformu isterler. IIS bünyesindeki önemli yapısal gelişmeler arasında; güvenilirliği, ölçeklenebilme kapasitesini ve performansı büyük ölçüde arttıran yeni bir işlem modeli bulunmaktadır. IIS kurulurken varsayılan "kilitli" ayarı kullanılır. Sistem özellikleri, sistem yöneticisi tarafından uygulama gereksinimlerine göre etkinleştirilip, devre dışı bırakıldığından güvenlik düzeyi artmıştır. Ayrıca, XML meta tabanın doğrudan düzenlenebilmesine olanak veren destek sayesinde yönetim daha kolay hale gelir.
Ağ işlemleri ve iletişim.
Dünya pazarında rekabet etmek üzere yola çıkmış olan kuruluşlar için ağ işlemleri ve iletişim artık her zamankinden daha fazla öneme sahip bulunmaktadır. Çalışanların ağ'a herhangi bir yerden ve cihazdan bağlanmaları, ortakların, satıcıların ve ağın dışındaki diğer kişilerin anahtar niteliğindeki kaynaklarla etkileşimli biçimde çalışmaları gerekmekte, böylece güvenlik kavramı artık hayati derecede bir önem taşımaktadır. Windows Server 2003 ailesi bünyesinde ağ konusundaki gelişmeler ve yeni özellikler ağ altyapılarında çok yönlü kullanımı, yönetimi ve güvenilirliği ileri düzeylere çıkarmıştır.

Kurumsal UDDI hizmetleri.
Windows Server 2003 ürününün içerdiği Kurumsal UDDI hizmetleri, XML Web Hizmetleri için dinamik ve kullanımı kolay bir altyapıdır. Standartlara dayalı bu çözüm, şirketlerin intranet veya extranet kullanımı için kendi dahili UDDI hizmetlerini çalıştırabilmelerini sağlar. Geliştiriciler, kuruluş içindeki Web hizmetlerini kolay ve çabuk biçimde bulup yeniden kullanabilirler. IT yöneticileri ağları içindeki programlanabilir kaynakları katalog haline getirebilir ve yönetebilirler. Kurumsal UDDI hizmetleri ile, şirketler daha gelişmiş ve güvenilir uygulamalar oluşturabilirler.

Windows Ortam Hizmetleri.
Windows Server 2003 ürününde endüstrinin en güçlü dijital veri akışı hizmetleri bulunmaktadır. Bu hizmetler, Microsoft Windows Media™ teknolojileri platformunun, (yeni bir Windows Ortam Yürütücüsü, Windows Ortam Şifreleyicisi, ses/görüntü codec'leri ve Windows Ortam Yazılımı Geliştirme Paketi de içeren) bir sonraki sürümünün parçasıdır.

Ekonomik
Microsoft'un Windows Server 2003 ürününün tasarlamasındaki amaç, şirketlerin maliyetlerini düşürürken kazançlarını arttırmalarına yardımcı olmaktır. Windows Server 2003 ürününün ileri düzeyde güvenilir olması, hataların ve kayıpların azaltılarak masrafların belirli bir düzeyde tutulabilmesine yardımcı olur. Windows Server 2003 taleplere göre ölçeklendirilebilme özelliğine de sahiptir.

Windows Server 2003 bünyesindeki güçlü yönetim ve yapılandırma araçları kurumların sistemleri kolayca ve etkili biçimde yönetebilmelerine, kurulum için dağıtabilmelerine olanak vermektedir. Eski uygulamalarla ve başka üreticilerin ürünleri ile de uyumlu olması sayesinde, kuruluşlar varolan altyapı yatırımlarını ziyan etmeyeceklerdir. Windows Server 2003 ailesi ile, kuruluşlar bugün ve gelecekte kazançlarını arttırmalarına yardım edecek güçlü ve etkili bir platformun tüm özelliklerinden yararlanabileceklerdir.

XML Web Hizmetleri ve .NET
Microsoft .NET özelliği Windows Server 2003 ailesi ile bütünleşmiş durumdadır. Internet yoluyla hem birbirlerine, hem de daha kapsamlı başka uygulamalara bağlanabilen özgün, yapı taşı niteliğinde uygulamalar olan XML Web hizmetlerini kullanarak, yazılımla emsalsiz düzeyde bir bütünleşme sağlar.
Microsoft platformunu oluşturan ürünlerin yapısı ile bütünleşmiş durumda olan .NET, XML Web hizmetleri yoluyla hızlı ve güvenilir bir biçimde güvenli ve birbiri ile bağlantılı çözümler oluşturma, barındırma, dağıtma ve bunları kullanma olanağı verir. Microsoft platformu, geliştiriciler için bir araç paketi, istemci uygulamaları, XML Web hizmetleri ve hemen her noktası birbiri ile bağlantı halinde bulunan bu dünyaya katılmanız için gereken sunucuları sağlar.

Bu XML Web hizmetleri, diğer uygulamaların özelliklerini andıran (bu uygulamaların oluşturulma yönteminden, kullandıkları işletim sisteminden veya platformdan ya da bunlara erişmek için gereken cihazlardan bağımsız) endüstri standartları üzerine kurulu, yeniden kullanılabilen bileşenler sağlar.

Geliştiriciler XML Web hizmetlerini kullanarak uygulamaları kurum içindeki ve ağ üzerindeki ortaklarıyla, müşterileriyle buluşturabilirler. Bilgi işlem alanında, işbirliğine, kurumlar arasında ve kurumlarla müşteriler arasında daha etkili hizmetlere kapı açacak olan bu gelişmenin sağlayacağı kazanç oldukça fazla olacaktır. İnsanlar bu bileşenleri çeşitli biçimlerde kullanabilir ve kendi fikirlerinden yola çıkarak, kendilerine özgü, ilginç kullanım biçimleri geliştirebilirler.

Windows Server 2003 ailesi bünyesindeki .NET işlevinin diğer özellikleri de uygulama geliştiricilere şu konularda yardımcı olur:
Varolan yatırımlarını güçlendirebileceklerdir. Windows Server için varolan Windows tabanlı uygulamalar Windows Server 2003 sürümünde çalışmaya devam edecek ve XML Web hizmetleri olarak kolayca yeniden paketlenebilecektir.
Daha az kod yazmak gerekecek, bildikleri programlama dilleri ile araçlarını kullanabileceklerdir. Bu, Windows Server 2003 bünyesindeki Microsoft ASP.NET, işlem izleme, ileti biriktirme ve veri erişimi gibi uygulama hizmetleri ile mümkün olur.
Uygulamalarında güvenilirliği, kesintisiz kullanılabilme ve ölçeklenebilme özelliğini sağlamak için işlem izlemeyi, dönüştürmeyi ve yerleşik araçları kullanabileceklerdir.
Bu özelliklerin tümü geliştirilmiş çekirdek Windows sunucu altyapısında bulunur ve .NET. özelliğinin temelini oluşturur.

Alıntıdır.
IP  Tesekkur Et
alenn34
Forum Üyesi
Forum Üyesi

Gönderilenler: 351

Tesekkür: 0
Rep: 0

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Itibar :0