Site Güvenliği
 Webmaster Forumu | forum.websitem.biz | Hosting, Reseller, Dedicated, VPS | Site | Server Yönetimi | Site Güvenliği
Mesaj icon Konu: Site Güvenliği Nasıl Sağlanır? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Chan
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
Simge
WBS Genel Müdürü

Gönderilenler: 123

Tesekkür: 0
Rep: 0

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Itibar :0

Aktiflik
26%
Seviye
99%
Deneyim
60%
Alıntı Chan Cevaplabullet Konu: Site Güvenliği Nasıl Sağlanır?
    Gönderim Zamanı: 13-Temmuz-2012 Saat 11:55
Son zamanlarda çok sorulan bir soru olan "Sitemin Güvenliğini Nasıl Sağlarım?" Sorusu. Ben Sizin için aklıma gelen bir kaç şeyi liste haline getirdim umarim işinize yarar.. İşte size bir kac öneri ;

× Sitenizin ftp sifreni kesinlikle sadece harf veya rakalardan olusan bir sifre olarak belirlemeyin.örnegin sadece " INfOCUS" gibi bir sifre cabuk kirirabiLir bir niteliktedir ancak "1NF0CU5 " kirilmasi daha zor hatta imkansizdir. Ftp sifrenizi harf ve rakamlardan olusan bir kombinasyondan seciniz.

× Sitenizin guvenligin de en önemli noktalardan biriside hosting firmanizdir." Gece kondu" diye tabir edilen firmalardan hosting almayiniz.Cunku o hostinfin ele gecirilmesi durumunda sizin sitenizde zarar görebilir.Tabi kaliteli firmalar da fiyatlar yuksektir ama unutulmamalidir ki Ucuzdur vardir illeti , pahalidir vardir kerameti sözu gibi..

× Domain ( alan adi ) kayitlarinizi kesinlikle kendiniz yapiniz.Firmanin sizi dolandirmasi gibi durumLarda en azindan domaininiz sizde kalir.Eger hostin' firmasindan alirsaniz bile kesinlikle domaininiz sifresini alin ve ilk maddedeki gibi karisik bir sifre kuLLaniniz.

× Sitenizde bazi hazir asp,php,cgi scriptleri kullaniyorsaniz db ( database ) adini kesinlikle degistirin. ornegin Snitz Forum uygulamasinda db adi " snitz_forum_base.mdb " Siz bunu "12312124master.mdb" olarak degistirin.Her ne kdr server sided ( sunucu tarafli ) diLLerde db downLoad ediLemesede siz önleminizi alin.

× Kullandiginiz asp,php,cgi scriptlerine dikkat edin.Bende sitemde bazi asp scriptleri kullaniyordum ancak bir ara kodLara söyle bir baktigimda 2.cil bir admin var oLdugunu fark ettim. scripti yapan arkada$ aklinca scriptinde acik buLundurmus...Mumkun oLdugunca böyle seylere dikkat edin. Böyle bir durumda masum bir uygulamadan sitenize girilmesi kötu sonucLar dogurabiLir.

× Cok önemli olan bilgiLerinin web serverinizde tutuyorsaniz mutlaka firmanizla görusup sifre dizinler kullanin. Önemli bilgilerinizin 3. sahislarin eline gecmesi durumunda kötu sonuclar olusabilir. Eger hostin' firmaniz sifre klasörlere izin vermiyorsa bir asp , php sifreleme scripti ile koruma kurmaya calisin.

× Sitenizin webden yönetim paneli varsa bu sifreyide zor bir sifre secin zira brute force yontemi baya yaygin bir hal aldi.

× Sunucunuzun web server uygulamalarini surekli guncel tutmaya özen gosterin cunku gun gectikce sistemlerde aciklar bulunmak ve bunlar affedilmez sonuclara yol acmakta.Eger bir hosting firmasindan host kullaniyorsaniz firmaniza bu tur konuLarla ilgili mail atiniz.Tabi hic bir yazilim hic bir zaman kusursuz olamaz ama en azindan bug`i bulunana kadar guvenlidir.

× Baskalari tarafindan size gonderilen bazi asp ,php vs vs scriptleri sunucunuza kesinlikle yuklemeyik.Mesela bir asp scripti sunucunuzdaki tum dosyalara silme , duzenleme vs vs gibi isLemle yaptirma olanagi saglayabiliyor.

× Ftp sunucunuzda anomizer logine kesinlikle izin vermeyiniz.Ozellikle WinNT yada Win2000 sunucu kullaniyorsaniz.

× Ftp sunucunuzda cok iyi tanimadiginiz kisilere user ( kullanici ) eklemeyiniz.Cunku guvenlik sorunlari nedeniyle erisim verdiginiz kLasörun bir ust seviyesine erisim saglanabilir ve dosyalariniz silinme tehlikesiyle karsi karsiya gelebilir.u

× Cafelerden ve kendi makinaniz disindaki pcLerden ftpnize vs vs seylerinize girmyiniz.Cunku o pcde keylogger gibi uygulamalar bulunabilir ve sifreleriniz siz istemediginiz halde 3.sahislarin eline gecebilir.Ozellike CuteFTP programi ile baska PClerden kesinlikle hostunuza baglanmayiniz.Cunku CuteFTP ftp sifrelerini tutuyor ve sizden sonra programi kullanan sahis rahatlikla hostunuza girebilir.

× Sitenizdeki forum vs vs uygulamalarin sifrelerini ve sitenizin sifrelerini farkli seciniz.Size söyle örnek vereyim.Su cok bilinen "snitz forum"larda acik ile eglence olsun diye bir foruma daldim sonra sitenin adini username olarak forumdaki passida pass olarak girdim ve birde baktim ki ftp bagLandi .Bu yuzden sitenizin ustundeki uygulamalarin sifrelerini farkli seciniz.

× Php nuke ve post nuke gibi uygulamalarda verilen CHMOD lari tam olarak uygulayin cunku daha sonradan guvenlik sorunlari olusacaktir. CHMOD sunucularda yazma , okuma vs vs gibi oznitelikler atar.

Bu kadar önLemi tam anLamiyla uyguladiktan sonra zaten sunucunuz yeteri kadar guvenli hal alacaktır..

Alıntıdır.
Sen önce kendini,sonra aileni,sonra çevreni fethetİstanbul arkadan gelir zaten.. [Fatih Sultan Mehmet]
IP  Tesekkur Et
alenn34
Forum Üyesi
Forum Üyesi

Gönderilenler: 351

Tesekkür: 0
Rep: 0

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Itibar :0

Aktiflik